لباسکار ضد آتش پادتک (Pad-Tech) به منظور مقابله با شعله مستقیم و جلوگیری از آتش سوزی لباس تولید شده است به طوری که الیاف به کار رفته در این لباسکار به صورت کاملا نسوز هستند و در مقابل شعله آتش مقاومت می­کنند. الیاف به کار رفته در لباسکار ضدآتش شرکت پادجامه از الیاف نومکس نسوز تشکیل شده است. نومکس نام تجاری منسوج مقاوم به حرارت و شعله است که توسط دکتر ویل فرد سوینی[1] در شرکت دوپنت امریکا تولید شده است. نومکس دارای نقطه ذوب ۳۷۱ درجه سانتی گراد است (دمای اتوی آن ۳۰۰ درجه سانتی گراد است). بنابراین مقاومت حرارتی آن فوق‌العاده زیاد است. مقاومت شیمیایی آن نیز فوق‌العاده خوب است. اسید و قلیایی رقیق هیچ گونه اثری روی این الیاف نمی‌گذارد. همجنین این الیاف در مقابل حلال­های الی نظیر فنول، فرمیک اسید و متانول مقاوم است. تثبیت حرارتی آن فوق‌العاده خوب است؛ به طوری که در درجه حرارت ۲۶۰ درجه سانتی گراد (نقطه ذوب نایلون‌های معمولی) این الیاف فقط ۲٪ ایجاد جمع شدگی می‌کند. در آب جوش نیز در حدود ۲٪ جمع می‌شود. استحکام الیاف در حدود ۳/۵ گرم بر دنیر (در حالت استاندارد) و در حالت خیس ۱/۴ گرم بر دنیر است. ازدیاد طول تا حد پارگی ۲۲٪ در حالت خشک و ۱۶٪ در حالت خیس است. چگالی نومکس ۳۸/۱ است. فشرده بودن ساختمان مولکولی الیاف باعث پایداری در مقابل حرارت و افزایش وزن مخصوص آن است. الیاف نومکس، الیافی ذاتا مقاوم به حرارت هستند و لایه­ی ضخیم آن هدایت حرارتی بسیار کمی دارند. در واقع زمان زیادی برای انتقال حرارت به درون لیف نیاز است. این الیاف در مجاورت شعله، ذوب نمی­شود و چکه نمی­کند و با آب نیز واکنشی نمی­دهد.

نومکس در ساخت تایر ماشین­های مسابقه، لباس­های فضانوردان، آتش­نشانان  و پرسنل نظامی استفاده می­شود. همچنین از دیگر کاربردهای آن می­توان به استفاده در دستکش­های فر خانگی اشاره نمود؛ اما کاربرد اصلی آن، در لباس­های محافظ می­باشد. علاوه بر خواصی که از این الیاف ذکر گردید؛ هدایت الکتریکی آن نیز بسیار کم می­باشد. به عبارت دیگر عایق الکتریکی مناسبی است. لذا برای زمان­هایی که از قطعات الکتریکی (موتورها و ژنراتورها تا ترانسفورمرها) استفاده می­گردد مناسب است. در این موارد، نومکس به یک لایه مایلار[2] (فیلم پلی­استری) لمینت می­شود تا محصولی با استحکام و سختی بیشتر تولید گردد که قابلیت کاربرد در دماهای بالا را نیز دارد.

این الیاف در مجاورت شعله ذوب نمی­شوند و چکه نمی­کنند. علاوه بر این ثبات شستشویی، نوری و سایشی این پارچه، محصولی بی نظیری را فراهم کرده است. به طوری که دوام و پایداری این محصول در کنار حفظ راحتی و آزادی، محصولی ایمن را برای فعالیت در کنار شعله­های آتش فراهم نموده است. لباسکار ضدآتش شرکت پادجامه از پارچه نومکس با نخ­های دوخت کاملا نسوز تهیه شده است. برخورداری از آخرین فناوری­های روز جهان در تهیه این لباس، محصولی مناسب را برای کارگران فولاد، آتشنشانی، نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایجاد کرده است. این محصول نوین شرکت پادجامه با وزن سبک پارچه در کنار استحکام مناسب، آزادی عمل مناسبی را برای مصرف کننده لباس ایجاد کرده است.

 

[1] Dr. Wilfred Sweeny

[2] Mylar